Урнебесно: Светските лидери како фудбалери, погледнете кој на која позиција би играл! (фото)

Многу светски лидери се заљубени во фудбалот, најважната споредна работа во светот.

 

Германската канцеларка Ангела Меркел не ги пропушта важните натпревари на германската репрезентација, унгарскиот премиер Виктор Орбан често игра фудбал, како и турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган.

 

Да се обидеме да замислиме како би изгледало едно утро сите светски лидери да се разбудат како фудбалери, а еве и кој би играл на која позиција.

 

Во тимот, на голот би бил Виктор Орбан. Нема сомневање дека меѓу стативите би застанал унгарскиот премиер кој често наведува за себе дека ги брани европските и христијанските вредности.

 

Одбрамбен играч би била британската премиерка Тереза ​​Мај, бидејќи нема напад што не успеа да го задржи во 2,5-те години откако стана премиерка.

 

Австрискиот премиер Себастијан Курц и неговиот канадски колега, Џастин Трудо, ќе бидат стопери. Првиот ги брани конзервативците на Австрија против исламизмот и масовната миграција. Другиот ги издржува нападите на Доналд Трамп и оние кои не ја гледаат Канада како отворена земја.

 

Играчи за врска би биле германската канцеларка Ангела Меркел и рускиот претседател Владимир Путин. Тие се поврзани со чувствителноста, спокојството и одличниот преглед на теренот.

 

Продорни крила се претседателите на Кина и Турција, Си Џинпинг и Реџеп Тајип Ердоган, двајца идеолози кои не можат да се движат напред со цел да ги променат своите земји, а потоа и светот.

 

Креативецот во нападот би бил последниот либерал на Европа, Емануел Макрон. Од него треба да го очекуваме последното додавање.

 

И во последната третина од теренот, во нападот царуваат претседател на САД, Доналд Трамп и лидерот на Северна Кореја, Ким Јонг-Ун. Првиот би постигнал малку голови, а бил во многу прилики.

 

Тренер би можел да биде папата Френсис.

 

Дали и вие имате било какви предлози?

Забрането копирање на авторска содржина без претходна писмена потврда од МТМ ТВ ДООЕЛ. Доколку сметате дека вашето авторско право е прекршено ве молиме да не контактирате на info@mtm.mkМожеби ќе ве интересира:

Сите статии објавени на МТМ.мк се во согласност со ИАБ етичкиот кодекс


© MTM ТВ Дооел - Скопје. Сите права се заштитени.