ЛШ: Атлетико со голема предност, Сити до победата по двоен пресврт

Атлетико Мадрид обезбеди убава предност од два гола разлика по првиот осминафинален дуел од пресметката со Јувентус.

Шпанците до триумфот стигнаа со погодоците на Хименез и Годин во последните петнаесетина минути од натпреварот во Мадрид.

Победа во финишот обезбеди и фаворитот Манчестер сити во пресметката со Шалке, откако домаќините преку успешно реализирани два пенала по првото полувреме водеа со 2:1.

Резултати:

Атлетико Мадрид – Јувентус 2:0

Шалке – Манчестер сити 2:3.

Реваншите се закажани за 12 март во Торино и Манчестер. На другите први дуели од осминафиналето во елитното фудбалско натпреварување постигнати се следниве резултати:

Манчестер јунајтед – ПСЖ 0:2

Рома – Порто 2:1

Тотенхем – Борусија Дортмунд 3:0

Ајакс – Реал Мадрид 1:2

Олимпик Лион – Барселона 0:0

Ливерпул Баерн Минхен 0:0.