Португалија заработи 10,5 милиони евра за освојување на Лигата на нациите

Фудбалската федерација на Португалија ќе добие 10,5 милиони евра награда од УЕФА за триумфот на националниот тим во првото издание од Лигата на нации.

 

Како што објави прес-службата на УЕФА, финалистот на турнирот, репрезентацијата на Холандија ќе добие девет милиони евра.

 

Третопласираната Англија заработи осум, додека на Швајцарија која го освои 4.место ќе и бидат префрлени седум милиони евра.

 

Во овие суми влегуваат и 4,5 милиони кои им беа гарантирани на учесниците на завршниот турнир во Португалија, како победници во четирите групи од А-дивизијата.

Забрането копирање на авторска содржина без претходна писмена потврда од МТМ ТВ ДООЕЛ. Доколку сметате дека вашето авторско право е прекршено ве молиме да не контактирате на info@mtm.mkМожеби ќе ве интересира:

Сите статии објавени на МТМ.мк се во согласност со ИАБ етичкиот кодекс


© MTM ТВ Дооел - Скопје. Сите права се заштитени.