All for Joomla All for Webmasters

Руиз може да остане без еден од појасите

Мексиканската сензација Енди Руиз може да остане без еден од појасите кои ги освои при шокантната победа со технички нокаут против Ентони Џошуа во „Медисон Сквер Гарден".

 

Непоразениот Тајсон Фјури шокираше денови пред натпреварот против Том Шварц, дека при нивниот судир може да биде поставена титулата на ВБО, која е сопственост токму на Руиз.

 

Одбраната на појасот на ВБО беше следен во програмата и ако нема официјално промовиран кандидат, од организацијата можат да одлучат да ја одземат од Руиз поради предвидениот реванш против Џошуа, пишуваат неколку боксерски медиуми.

 

– Ми беше кажано дека во саботата вечер може да е поставена титулата на ВБO. Добив внатрешна информација која можеби не требаше да ја споделам, но можноста тоа да се случи е многу голема, откри Фјури пред битката во Лас Вегас во текот на викендот.

 

- Сепак, темата е далеку од решена, бидејќи има уште еден кандидат за насловот во ВБО – Александар Усик.

 

Статутите на федерацијата предвидуваат дека секој шампион кој доброволно се откажал титулата во друга категорија (како што е случајот со Украинецот), автоматски ќе добие претендентско место за титулата во новата категорија, во која ќе учествува.

Забрането копирање на авторска содржина без претходна писмена потврда од МТМ ТВ ДООЕЛ. Доколку сметате дека вашето авторско право е прекршено ве молиме да не контактирате на info@mtm.mkМожеби ќе ве интересира:

Сите статии објавени на МТМ.мк се во согласност со ИАБ етичкиот кодекс


© 2017 MTM ТВ Дооел - Скопје. Изработка и хостинг: Делта Софт ЛТД - Гевгелија. Сите права се заштитени.