Јаја Туре потпиша за екипа од втората лига на Кина

Поранешниот играч на Манчестер Сити и Барселона Јаја Туре се приклучи на кинеската страна Кингдао Хуангхај од втората низа.36-годишниот ќе ја одигра својата 18-та сезона во професионален фудбал со лидерите од Кина лига Еден.

 

Интернационалецот на Брегот на Слоновата Коска го напушти грчки Олимпијакос во декември 2018 година, имајќи само пет натпревари  во сите натпреварувања откако го напушти  Манчестер Сити тоа лето.

Кингдао се четири поени од Гуичжоу Жиченг и се на второто место во лигата. Тимовите кои ќе завршат на првата и втората позиција  се промовираат  во кинеската Супер лига. Туре се очекува да  дебитира во сабота против Жеџијанг Гринтаун.

Забрането копирање на авторска содржина без претходна писмена потврда од МТМ ТВ ДООЕЛ. Доколку сметате дека вашето авторско право е прекршено ве молиме да не контактирате на info@mtm.mkМожеби ќе ве интересира:

Сите статии објавени на МТМ.мк се во согласност со ИАБ етичкиот кодекс


© MTM ТВ Дооел - Скопје. Сите права се заштитени.