Валверде по поразот од Билбао: Мораме да се справиме без Меси

Тренерот на Барселона, Ернесто Валверде тешко дека можеше да очекува од неговиот тим да ја започне сезоната во Ла Лига со пораз, но доцниот гол на ветеранот Ариц Адуриз ги нокаутираше шампионите на „Сан Мамес“.

 

Секако, некои од прашањата до Валверде на прес-конференцијата по натпреварот беа поврзани со отсуството на Лионел Меси и како тимот играше без него.

 

– Не е прв пат да се најдеме во ситуација кога Меси го нема. Игравме многу добро неколку пати минатата сезона без него. Се разбира, тимот е навикнат на Лео да решава голем дел од натпреварите, но и ние треба да се справиме со него кога тој не е на терен. Очигледно, Меси ни недостасуваше затоа што тој секогаш игра силно во Билбао, рече Валверде.

 

Според него, не станува збор за слаба предсезонска подготовка, туку за настапот во самиот натпревар.

 

– Едноставно не игравме добро во првото полувреме. Ние не ја контролиравме играта, иако имавме ситуации. По паузата, ние доминиравме, но Атлетик се прибра длабоко на својата половина и тоа ни отежна, додаде поранешниот тренер на тимот од Баскија.

 

Барса веќе 11 години не загубила во првото коло од шампионатот. За последен пат, „Блаугранас“ беа поразени во сезоната 2008/09 кога беа изненадени од Нумансија со 0:1. Во тоа време, екипата ја водеше Пеп Гвардиола.

 

Ѕвездата на Барса, Антоан Гризман не импресионираше во своето официјално деби. Французинот беше стартер и остана на теренот 90 минути. Тој упати три удари – два надвор од контурите на голот и еден блокиран од противнички играч. Гризман направи и 6 непрецизни додавања. Тој направи два фаула и не беше фаулиран од домашен фудбалер.

Забрането копирање на авторска содржина без претходна писмена потврда од МТМ ТВ ДООЕЛ. Доколку сметате дека вашето авторско право е прекршено ве молиме да не контактирате на info@mtm.mkМожеби ќе ве интересира:

Сите статии објавени на МТМ.мк се во согласност со ИАБ етичкиот кодекс


© MTM ТВ Дооел - Скопје. Сите права се заштитени.