СП кошарка: Франција и Австралија помеѓу осумте најдобри

По денешните победи во првите средби од новофорираната Л-група, селекциите на Франција и на Австралија си обезбедија учество во четвртфиналето на Светското кошаркарско првенство во Кина.

 

Постигнати резултати:
Австралија – Доминиканска Република 82:76
Франција – Литванија 78:75.

 

Табела: Франција и Австралија по 8 бода, Литванија и Доминиканска Република по 6.

 

Завршија и денешните натпревари во К-групата каде се уште е отворено прашањето кои две од четирите репрезентации ќе одат понатаму, иако САД се со најголеми шанси.

 

Резултати:
Бразил – Чешка 71:93
САД – Грција 69:53.

 

Табела: САД 8 бода, Чешка 7, Бразил 7, Грција 6.

Забрането копирање на авторска содржина без претходна писмена потврда од МТМ ТВ ДООЕЛ. Доколку сметате дека вашето авторско право е прекршено ве молиме да не контактирате на info@mtm.mkМожеби ќе ве интересира:

Сите статии објавени на МТМ.мк се во согласност со ИАБ етичкиот кодекс


© MTM ТВ Дооел - Скопје. Сите права се заштитени.