Леклер најбрз во Монца

Пилотот на Ферари, Шарл Леклер е победник на трката во Формула 1 возена попладнево на Монца за Големата награда на Италија. Тој успеа да ја искористи пол-позицијата и триумфира втор пат по ред пред големите конкуренти.

 

На второто место се најде Валтери Ботас од Мерцедес, додека трет беше неговиот клупски колега Луис Хамилтон.

 

Леклер на Ферари му ја донесе првата победа во Монца по девет години.

 

Во Генералниот пласман лидер е Хамилтон со 284 бода, Ботас има 221, Себастијан Фетел 185, Леклер е четврти со 182.

 

Следната трка во Ф1 ќе се вози на 22 септември во Сингапур.

Забрането копирање на авторска содржина без претходна писмена потврда од МТМ ТВ ДООЕЛ. Доколку сметате дека вашето авторско право е прекршено ве молиме да не контактирате на info@mtm.mkМожеби ќе ве интересира:

Сите статии објавени на МТМ.мк се во согласност со ИАБ етичкиот кодекс


© MTM ТВ Дооел - Скопје. Сите права се заштитени.