Рикиардо исклучен од протокол за квалификации за ГН на Сингапур

Пилотот на Рено, Даниел Рикиардо, кој го освои осмото место во квалификациите за Гран-при во Сингапур, е исклучен од протоколот на трката, информира веб-страницата на ФИА.

 

Беше отворена истрага против Австралиецот, бидејќи генераторот на кинетичка енергија МГУ-К во неговиот автомобил даваше премногу моќ.

 

Сега Рикиардо ќе ја започне денешната тркаод шампионатот во Формула 1 за Големата награда на Сингапур од последното место.

 

Почетокот на трката е закажан за 14 часот и 10 минути.

Забрането копирање на авторска содржина без претходна писмена потврда од МТМ ТВ ДООЕЛ. Доколку сметате дека вашето авторско право е прекршено ве молиме да не контактирате на info@mtm.mkМожеби ќе ве интересира:

Сите статии објавени на МТМ.мк се во согласност со ИАБ етичкиот кодекс


© MTM ТВ Дооел - Скопје. Сите права се заштитени.