Канело го „уништи“ Ковалев за четврта светска титула (видео)

Саул „Канело“ Алварез стигна до фантастичан победа со нокаут над Русинот Сергеј Ковалев за да стане шампион и во четврта тежинска категорија.

 

Мексиканската суперѕвезда првпат во кариерата влезе во ринг во средно-тешка категорија, но тоа не му пречеше брутално да го собори Ковалев во 11. рунда и да ја освои ВБО титулата и да го подобри својот скор на 53-2-1.

 

„Ова е само чекор напред во мојата кариера, ви кажав дека треба да бидете трпеливи и дека ќе влезам во историјата. Морав да бидам трпелив бидејќи знаев дека тој е голем фајтер и останав на својот план. Тој беше дефанзивен, но најдов решение“, вели 29-годишниот Канело.

 

4 X WORLD CHAMPION 🏆🏆🏆🏆 pic.twitter.com/TOOV5nuLDB

 

— Canelo Alvarez (@Canelo) November 3, 2019

Забрането копирање на авторска содржина без претходна писмена потврда од МТМ ТВ ДООЕЛ. Доколку сметате дека вашето авторско право е прекршено ве молиме да не контактирате на info@mtm.mkМожеби ќе ве интересира:

Сите статии објавени на МТМ.мк се во согласност со ИАБ етичкиот кодекс


© MTM ТВ Дооел - Скопје. Сите права се заштитени.