Репторс победија во ЛА, Јокиќ им пресуди на Минесота

Актуелните шампиони Торонто Репторс ја запреа мини серијата на Лос Анџелес Лејекрс со победата 113:104. Успехот на РФепторс е поголем бидејќи играа без Јакл Лаури и Серж Ибака.

 

Торонто победија со тимска игра, шестмина постигнаа двоцифрен број на поени. Најефикасни беа Паскал Сијакам (24 поени, 11 скока) и Фред Ванвилт (23 поени, седум скока, 10 асистенции).

 

Кај Лејкерс се истакнаа Ентони Дејвис со 27 поени и Леброн Џејмс со нов трипл-дабл (13 поени, 13 скока, 15 асистенции).

 

Милвоки Бакс победија кај Оклахома 121:119. Повторно блесна Јанис Адетокумпо за кого ова е петти последовен натпревар на кој постигнува 30 или повеќе поени.

 

Гркот мечот го заврши со 35 поени и 16 скока.

 

Деневер Нагетс во Минеаполис во последните седум минути не можеа да постигнат кош, ја испуштија предноста од 16 поени и мораа да играат продолжение. Таму повторно се истакна Никола Јокиќ кој на две секунди до крајот погоди тежиок шут преку Карл-Ентони Таунс за победа на Денвер 100:98.

 

Резултати:

Орландо-Индијана 102:109

Филалдлефија-Шарлот 114:106

Њујорк-Кливленд 87:108

Феникс-Бруклин 138:122

Портланд-Атланта 124:113

Забрането копирање на авторска содржина без претходна писмена потврда од МТМ ТВ ДООЕЛ. Доколку сметате дека вашето авторско право е прекршено ве молиме да не контактирате на info@mtm.mkМожеби ќе ве интересира:

Сите статии објавени на МТМ.мк се во согласност со ИАБ етичкиот кодекс


© MTM ТВ Дооел - Скопје. Сите права се заштитени.