Момчето кое ја „дрма“ фудбалска Европа го постигна 5-тиот хет трик сезонава

Ерлинг Халанд (19) продолжува со сјајната форма во дресот на автриски Ред Бул Салцбург.

 

Тој постигна хет-трик и на вчерашниот првенствен меч против Волфсбергер (победа за Салцбург 0-3). Норвежанецот го комплетираше петтиот хет трик сезонава.

 

Халанд моментно има постигнато 27 гола на 18 настапи сезонава.

 

Седум гола постигна во Лигата на шампиони, каде е на врвот на листата на стрелците.

 

Тој летоска го сврте вниманието врз себе кога постигна 9 гола на натпревар од Светското првенство за играчи до 20 години

 

Фудбалските гиганти во Европа силно се заинтересираа за неговиот потпис, па јасно е дека австрискиот клуб нема да успее долго да го задржи во своите редови.

 

Досега интерес покажаа Јувентус, Манчестер Јунајтед, Барселона, Реал Мадрид, Атлетико, Арсенал, Баерн, Челси.

Забрането копирање на авторска содржина без претходна писмена потврда од МТМ ТВ ДООЕЛ. Доколку сметате дека вашето авторско право е прекршено ве молиме да не контактирате на info@mtm.mkМожеби ќе ве интересира:

Сите статии објавени на МТМ.мк се во согласност со ИАБ етичкиот кодекс


© MTM ТВ Дооел - Скопје. Сите права се заштитени.