„Кориере“: Вториот најбогат човек во светот го купува Милан за милијарда евра!

Иако на крајот на септември во отворено писмо, сопственикот на модниот бренд „Луј Витон“, Бернард Арнаут демантираше дека ќе го купи калчолигашот Милан, сепак милијардерот повторно се доведува во врска со „росонерите“.

Како што пишува италијански „Кориере дела Спорт“, најбогатиот Европеец и втор најбогат човек во светот наголемо преговара со американскиот фонд „Елиот“ кој е моментен сопственик на Милан.

Французинот чие богатство се проценува на 93 милијарди евра наводно идниот месец ќе го купи миланскиот фудбалски гигант за 975 милиони евра.

Corriere dello Sport: “Il Milan ad Arnault, il tam-tam aumenta” https://t.co/qMVTSOBEYh

— MilanNews.it (@MilanNewsit) November 16, 2019

„Драги навивачи на Милан, ви ја пишувам оваа порака за да ги прекинам шпекулациите за мојот интерес да го купам Милан. Многу ве почитувам вас и вашиот клуб, но не сум контактирал со никого од клубот, нити пак постои мој интерес да го купам клубот. Не знам од каде излегоа тие гласини дека сакам да го купам клубот. Ви посакувам се најдобро во сезоната која доаѓа“ – напиша Арнаут на крајот на септември годинава.

Сепак, во Италија се уверени дека во тајност се подготвува нова продажба на Милан кои сезонава го преживуваат врвот на долгогодишната криза.

Милан моментно е 14-ти на табелата во Серија А, со 7 порази по 14 кола, со само 4 бода повеќе од екипите кои се во зоната за испаѓање во понизок ранг.

Претходно италијанските медиуми пишуваа дека доколку Арнаут го купи Милан, на тренерското столче ќе го седне Масимилијано Алегри кој со Милан во 2011 го освои Скудетото.

Забрането копирање на авторска содржина без претходна писмена потврда од МТМ ТВ ДООЕЛ. Доколку сметате дека вашето авторско право е прекршено ве молиме да не контактирате на info@mtm.mkМожеби ќе ве интересира:

Сите статии објавени на МТМ.мк се во согласност со ИАБ етичкиот кодекс


© MTM ТВ Дооел - Скопје. Сите права се заштитени.