Британија се пласираше во полуфинале, Надал им даде надеж на Шпанците

Велика Британија е третиот полуфиналист во Дејвис купот по 2:0 победата над Германија, додека Рафаел Надал успеа да ги врати домаќините Шпанија и да израмни 1:1 во дуелот со Аргентина.

 

Кајл Едмунд во првиот меч со 6:3/6:2 го „збриша“ Филип Колшрајбер за предност на Британија, пред Ден Еванс во епски меч со 7:6(6)/3:6/7:6(2) да го победи Јан-Ленард Штруф за победа пред дуелот во двојки.

 

На Шпанците пак, во Мадрид им беше потешко. Гвидо Пелја се врати од сет негатива за со 6:7(3)/7:6(4)/6:1 да го победи Роберто Баутиста Агут за водство на Аргентина, пред Рафа Надал со 6:1/6:2 да го „збрише“ Диего Шварцман за израмнување. Сега, противникот на Британија во утрешното полуфинале ќе се одлучува во мечот во двојки, за кој засега се пријавени Фелисијано Лопез и Марсел Гранолјерс кај Шпанците и Максимо Гомез и Леонардо Маер кај Аргентинците.

 

Во првото полуфинале утре ќе се сретнат репрезентациите на Канада и на Русија.

Забрането копирање на авторска содржина без претходна писмена потврда од МТМ ТВ ДООЕЛ. Доколку сметате дека вашето авторско право е прекршено ве молиме да не контактирате на info@mtm.mkМожеби ќе ве интересира:

Сите статии објавени на МТМ.мк се во согласност со ИАБ етичкиот кодекс


© MTM ТВ Дооел - Скопје. Сите права се заштитени.