ФИБА квалификации за Токио: Тешка група за Хрватска

Попладнево во Женева со ждрепка беа извлечени групите за квалификациските турнири за пласман на Олимписките игри во Токио наредната година.

 

Во ждрепката учествуваа 24 мачки и 16 женски национални тимови.

 

Кај мажите се извлечени четири групи со по шест репрезентации. Секоја група има две подгрупи. Најтешка група е онаа што ќе се игра во Хрватска, каде покрај домашната селекција се силните Германија, Русија и Бразил.

 

Квалификациските турнири ќе се играат од 23 до 28 јуни во Белград, Каунас, Сплит и Викторија.

 

Белград:

Група А: Доминиканска република, Нов Зеланд, Србија

Група Б: Порторико, Италија, Сенегал

Каунас:

Група А: Литванија, Јужна Кореја, Венецуела

Група Б: Полска, Словенија, Англоа

Сплит:

Група А: Германија, Русија, Мексико

Група Б: Тунис, Хрватска, Бразил

Викторија:

Група А: Грција, Кина, Канада

Група Б: Уругвај, Чешка, Турција

Во женска конкуренција се извлечени четири групи со по четири репрезентации. Квалификациите ќе се играат од 6 до 9 февруари.

Белград: Србија, САД, Нигерија, Мозамбик

Бурж: Франција, Бразил, Австралија, Порторико

Фошан: Кина, Велика Британија, Шпанија, Јужна Кореја

Остенде: Белгија, Канада, Јапонија, Шведска

Пласман на ОИ во Токио ќе изборат само победниците на групите во двете конкуренции.

Забрането копирање на авторска содржина без претходна писмена потврда од МТМ ТВ ДООЕЛ. Доколку сметате дека вашето авторско право е прекршено ве молиме да не контактирате на info@mtm.mkМожеби ќе ве интересира:

Сите статии објавени на МТМ.мк се во согласност со ИАБ етичкиот кодекс


© MTM ТВ Дооел - Скопје. Сите права се заштитени.