Еурофарм го заврши дебито во ЛШ со импресивна победа над Ирун

Еурофарм Пелистер (иако под старото официјално име Еурофарм Работник) го заврши својот прв настап во ЕХФ Лигата на шампионите со импресивна 25:23 победа над освојувачот на првото место во групата Ц, шпанскиот тим на Бидасоа Ирун.

 

Ова е трета победа за тимот од Битола во првата сезона од Лигата на шампионите, но сепак пласман во наредната фаза остана далечна. Ова е прв пораз за баскискиот Ирун оваа сезона.

 

Владислав Остроушко повторно беше во топ-форма, постигнувајќи осум голови за Еурофарм, додека по четири постигнаа Милан Ѓукиќ и Никола Маркоски.

 

Во групата Б, каде што е Вардар, Кил стигна до тесна и драматична 33:22 победа над Монпелје да го заддржи првото место, додека Кјелце ги покажа своите амбиции со висока 30:24 победа над Мешков Брест.

ЕХФ ЛИГА НА ШАМПИОНИ

ГРУПА Ц

Еурофарм Пелистер – Бидасоа Ирун 25:23 (14:15)

Пик Сегед – ППД Загреб 33:23 (14:7)

Виве Кјелце – Мешков Брест 30:24 (12:11)

Кил – Монпелје 33:32 (16:19)

Забрането копирање на авторска содржина без претходна писмена потврда од МТМ ТВ ДООЕЛ. Доколку сметате дека вашето авторско право е прекршено ве молиме да не контактирате на info@mtm.mkМожеби ќе ве интересира:

Сите статии објавени на МТМ.мк се во согласност со ИАБ етичкиот кодекс


© MTM ТВ Дооел - Скопје. Сите права се заштитени.