Деби победа на Басино, Шифрин само трета во Килингтон (видео)

Марта Басино предводеше 1-2 победа за Италија на велеслаломската трка од Светскиот куп во Килингтон, САД, оставајќи ја домашната фаворитка Микаела Шифрин само на третото место.

 

23-годишната Басино, која беше прва и по првото возење, остана сигурна и во второто возење за своја прва победа во кариерата на студот во Вермонт. Второто место го освои Федерика Брињоне со 0.26 секунди заостанување, додека Шифрин заостана 0.29 секунди.

 

Патеката беше скратена поради силниот ветер и Шифрин не успеа да се врати по слабото прво возење по кое беше петта. Брињоне беше најбрза во второто возење. Утре во Килингтон се вози слалом.

 

Pure elation for Italy’s Marta Bassino, who manages to hold onto top spot through both runs and takes GOLD at Killington in the giant slalomhttps://t.co/WtKSzRawrP pic.twitter.com/SYFKPi9ySO

Забрането копирање на авторска содржина без претходна писмена потврда од МТМ ТВ ДООЕЛ. Доколку сметате дека вашето авторско право е прекршено ве молиме да не контактирате на info@mtm.mkМожеби ќе ве интересира:

Сите статии објавени на МТМ.мк се во согласност со ИАБ етичкиот кодекс


© MTM ТВ Дооел - Скопје. Сите права се заштитени.