Клоп: Најтешка работа во животот е да играш против Атлетико

Тренерот на Ливерпул Јирген Клоп не е загрижен по поразот од Атлетико во Мадрид (1:0), бидејќи за пласман во четврт-финалето во Лигата на шампионите тимовите ќе одиграат и реванш.

 

„Ова не требаше да се случи, но се случи. Очекувавме ваква борба и ваква атмосфера. Искрено ми се допаднаа неколку сегменти во нашата игра. Имам гол негатива, а реваншот ќе го играме на нашиот стадион, што е целосно различно од ова овде. Тие играа исклучително добро во одбраната. Сакаа ваков резултат, иако ќе им одговараше и 0:0“, рекол Клоп.

 

Атлетико го победи Ливерпул со голот на Саул постигнат во четвртата минута.

 

„Најтешка работа во животот на еден фудбалер е да игра против Атлетико. Тое е добро организирана машина за постигнување на добри резултати. Многу миниа велат дека ситуацијата кај нив годинава не е иста како претходно, но ова е период на транзиција и тоа е нормално. Тие и понатаму се борат со се што имаат и не в даваат многу шанси за напад. Многу е тешко“, заклучил Клоп.

 

Реванш натпреварот на „Енфилд“ ќе се одигра на 11 април.

Забрането копирање на авторска содржина без претходна писмена потврда од МТМ ТВ ДООЕЛ. Доколку сметате дека вашето авторско право е прекршено ве молиме да не контактирате на info@mtm.mkМожеби ќе ве интересира:

Сите статии објавени на МТМ.мк се во согласност со ИАБ етичкиот кодекс


© MTM ТВ Дооел - Скопје. Сите права се заштитени.