Борусија Парк ќе биде „полн“ за саботното дерби

Борусија Менхегладбах пред еден месец покрена интересна акција со цел да ги ублажи последиците во фудбалот во периодот на коронавирусот, но и да собере пари во добротворни цели за заедницата.

Навивачите на „колтовите“ за нешто помалку од 20 евра можеа да добијат своја фотографија од картон која ќе биде поставена на трибините на стадионот Борусија Парк.

Идејата на клубот на натпреварите да има некаква нормална атмосфера кога веќе фудбал треба да се игра без публика.

На стадионот се поставени околу 20.000 фотографии на верните навивачи.

„Картонските фотографии се споменик. Тие треба да покажат дека фудбалот без навивачи е невозможен. Ова беше одлична кампања која сигурно ќе придонесе да има една поинаква атмосфера на стадионот“, рекол спортскиот директор Макс Еберл.

Борусија в сабота во дербито на 27 коло ќе го пречека Баер Леверкузен.

Cardboard cutouts at portraits of Borussia Moenchegladbach's supporters are seen at the Borussia Park football stadium in Moenchengladbach, Germany. pic.twitter.com/yaV2bgNChC

— DHANA IYER (@DhanaIyer) May 22, 2020

There's a lot of uncanny valley in football's bizarre early days of returning, but I personally do not feel it so much here. That may change when I see it consistently on a broadcast, but this feels significantly more meaningful and imaginative to me at this stage than elsewhere. pic.twitter.com/qi3LC69wHl

— Zack Goldman (@ThatDamnYank) May 22, 2020

Забрането копирање на авторска содржина без претходна писмена потврда од МТМ ТВ ДООЕЛ. Доколку сметате дека вашето авторско право е прекршено ве молиме да не контактирате на info@mtm.mkМожеби ќе ве интересира:

Сите статии објавени на МТМ.мк се во согласност со ИАБ етичкиот кодекс


© MTM ТВ Дооел - Скопје. Сите права се заштитени.