Сменија 4 тренери во една сезона, Секунда не им бега!

Каталонскиот прволигаш Еспањол е пред големи проблеми. Осум бодови се под цртата која носи спас во Ла Лига, моментно се „фенерџии“, а една од причините за тоа е што сменија дури 4 тренери сезонава.

Отежителна околност за Еспањол е што играше сезонава и во Европа, па цената за тоа е превисока.

Денеска по третпат во тековната сезона го отпуштаат тренерот.

Поранешниот шпански фудбалски дефанзивец, Абелардо не успеа да си ја заврши работата, па е отпуштен по само неколку месеци на функцијата.

Екипата ќе ја преземе Франциско Руфете, човекот кој дел од играчката кариера ја помина токму во овој клуб.

Руфете е четвртиот човек кој сезонава ќе го предводи помалиот клуб од Барселона.

Сезоната ја почна Давид Гаљего кој отказ доби уште на 7 септември.

Пабло Мачин на кормилото издржа до 23 декември, а од тогаш на чело на екипата беше Абелардо.

До крајот на сезоната во Ла Лига има уште 7 кола. Еспањол е последен со 24 бода. Еибар е прв над зоната за испаѓање со 32 бода.

COMUNICAT OFICIAL | Rufete es farà càrrec del primer equip fins a final de temporada: https://t.co/Nr8rXOJZ76

COMUNICADO OFICIAL | Rufete asume el mando del primer equipo hasta final de temporada: https://t.co/Hqm1bfqZ6A#EspanyoldeBarcelona | #RCDE pic.twitter.com/s53FLeX6x7

— RCD Espanyol de Barcelona (@RCDEspanyol) June 27, 2020





Забрането копирање на авторска содржина без претходна писмена потврда од МТМ ТВ ДООЕЛ. Доколку сметате дека вашето авторско право е прекршено ве молиме да не контактирате на info@mtm.mk



Можеби ќе ве интересира:

Сите статии објавени на МТМ.мк се во согласност со ИАБ етичкиот кодекс


© MTM ТВ Дооел - Скопје. Сите права се заштитени.