Басконија го наследи Реал на шпанскиот трон

Кошаркарите на Басконија ја освоија титулата во Шпанија. Во финалето на завршниот турнир Басконија ја победи Нарселона 69:67. Победничкиот кош го постигна Лука Вилдоса на три секунди до крајот.

Покрај Вилдоса херој на Басконија и е и Акиле Полонара кој во финишот погоди важна тројка, а потоа му асистираше на Вилдоса за победничкиот кош.

Барселона го имаше последниот напад меѓутоа Кори Хигинс не успеа да погоди за три поени.

Вилдоса мечот го заврши со 17 поени, Шенгелија постигна 14, а Диоп 10 поени. Кај Барселона се истакна Ертел со 21 поен.

Забрането копирање на авторска содржина без претходна писмена потврда од МТМ ТВ ДООЕЛ. Доколку сметате дека вашето авторско право е прекршено ве молиме да не контактирате на info@mtm.mkМожеби ќе ве интересира:

Сите статии објавени на МТМ.мк се во согласност со ИАБ етичкиот кодекс


© MTM ТВ Дооел - Скопје. Сите права се заштитени.