Ферари ќе го редизајнираат целиот болид

Шефот на Ферари Матија Биното изјавил дека неговиот тим морал да направи сериозни промени на болидот бидејќи во текот на претсезонските тестирања било откриено дека има одредени недостатоци.

Биното истакнал дека по тестовите на патеката Каталуња заклучиле дека остварените резултати не покажале напредок во развојот на болидот.

Поради тоа Себастијан Фетел и Шарл Леклер на првите две трки во Австрија ќе возат во болидо со старите спецификации, додека во новите болиди ќе седнат во Унгарија на 19 јули.

Годинешната сезона во Формула 1 ќе започне претстојниот викенд со трката за Големата награда на Австрија.

Забрането копирање на авторска содржина без претходна писмена потврда од МТМ ТВ ДООЕЛ. Доколку сметате дека вашето авторско право е прекршено ве молиме да не контактирате на info@mtm.mkМожеби ќе ве интересира:

Сите статии објавени на МТМ.мк се во согласност со ИАБ етичкиот кодекс


© MTM ТВ Дооел - Скопје. Сите права се заштитени.