Шест Ф1 возачи не клекнаа за „Black Lives Matter“

Стартот на Формула 1 сезоната со Австриското ГП во Шпилберг започна со гест на сите 20 возачи во поддршка за борбата против расизмот, но шест возачи одбија да застанат на едно колено во поддршка на движењето „Black Lives Matter“, откако не успеаја да стигнат до компромис на состанокот на возачите.

Макс Ферстапен, Антонио Џовинаци, Данил Квјат, Карлос Саинс Јуниор, Шарл Леклер и Кими Раиконен, решија да стојат поради сопствени причини, иако сите возачи носеа маички со порака за „Крај на расизмот“.

End Racism.

One cause. One commitment.

As individuals, we choose our own way to support the cause. As a group of drivers and a wider F1 family, we are united in its goal.#WeRaceAsOne pic.twitter.com/qjxYi1zWcJ

— Formula 1 (@F1) July 5, 2020

Забрането копирање на авторска содржина без претходна писмена потврда од МТМ ТВ ДООЕЛ. Доколку сметате дека вашето авторско право е прекршено ве молиме да не контактирате на info@mtm.mkМожеби ќе ве интересира:

Сите статии објавени на МТМ.мк се во согласност со ИАБ етичкиот кодекс


© MTM ТВ Дооел - Скопје. Сите права се заштитени.