Руски голман заврши во болница откако го удрил гром на тренинг

Иван Заборовски, голман на рускиот третолигаш Знамја Труда завршил во болница, откако го погодил гром на тренинг на тимот.

Иако нема многу детали за случајот, се верува дека тој бил погоден од гром на саботниот тренинг, но дека за среќа избегнал некакви сериозни повреди.

„Младиот голман Заборовски беше погоден од гром и сега во одделот за интензивна нега. Инцидентот се случи бргу, амбулантното возило пристигна за осум минути, откако претходно му било дадено вештачко дишење. Тој е во болницата во Љуберци, и тестовите покажуваат дека нема оштетување на органите“, се вели во соопштението на клубот.

Според генералниот директор на клубот, Игор Мајоров, временските услови во областа биле пријатни.

По нашей информации, сегодня на тренировке произошёл несчастный случай.

В молодого вратаря Ивана Заборовского попала молния, сейчас он находится в реанимации.

Надеемся, что все плохое обойдёт его стороной 🙏🏻#ЗнамяТруда #ОреховоЗуево pic.twitter.com/9qFP0n2vJr

— Znamya Truda FC 🚩 (@ZnamyaTrudaFC) July 4, 2020

 

Гендиректор ФК «Знамя Труда»: «Все сработали быстро, очень профессионально, скорая приехала через восемь минут. Скорее всего, у него была остановка дыхания, ему оказали первую медицинскую помощь, может, благодаря этому ребенок и жив остался, — сказал Майоров. pic.twitter.com/uABJwRfn3Y

— Znamya Truda FC 🚩 (@ZnamyaTrudaFC) July 5, 2020

Забрането копирање на авторска содржина без претходна писмена потврда од МТМ ТВ ДООЕЛ. Доколку сметате дека вашето авторско право е прекршено ве молиме да не контактирате на info@mtm.mkМожеби ќе ве интересира:

Сите статии објавени на МТМ.мк се во согласност со ИАБ етичкиот кодекс


© MTM ТВ Дооел - Скопје. Сите права се заштитени.