ФИФА застана во одбрана на претседателот Инфантино

Светската фудбалска федерација (ФИФА) тврди дека нема потреба швајцарските власти да започнуваат кривична истрага против претседателот Џани Инфантино, посочувајќи дека тој ќе продолжи нормално со својата работа.

Швајцарскиот специјален обвинител во четвртокот потврди дека постои истрага против Инфантино за неговиот состанок со поранешниот главен обвинител на Швајцарија, Михаел Лаубер, за криењето на нивните средби, на кои наводно се преговарало за избегнување на истраги против ФИФА.

„Нема причина да се отвори истрага против нашиот претседател бидејќи нема направено криминал. ФИФА и претседателот категорично ги отфрлаат сите шпекулации за криминално однесување“, се вели во необичното соопштение од ФИФА објавено во неделата.

Швајцарскa истрага против претседателот на ФИФА Инфантино

Забрането копирање на авторска содржина без претходна писмена потврда од МТМ ТВ ДООЕЛ. Доколку сметате дека вашето авторско право е прекршено ве молиме да не контактирате на info@mtm.mkМожеби ќе ве интересира:

Сите статии објавени на МТМ.мк се во согласност со ИАБ етичкиот кодекс


© MTM ТВ Дооел - Скопје. Сите права се заштитени.