Јокиќ испиша историја

Никола Јокиќ копаркарот на Денвер Нагетс влезе во историјата на НБА лигата. Јокиќ го предводеше Денвер до победата над ЛА Клиперс 111.98 во шестиот натпревар од полу-финалната серија во Западната конференција.

Српскиот репрезентативец натпреварот го заврши со 34 поени, 14 скокови и седум асистенции. Со ова тој дојде до бројката од 600 поени, 300 скокови и 150 асистенции. Никој претходно во историјата на лигата до овие бројки не стигнал со само 27 одиграни натпревари во плејофот.

Мајсторката помеѓу Денвер и ЛА Клиперс ќе се одигра во среда. Победникот во финалето на Западот ќе игра против ЛА Лејкерс.

Забрането копирање на авторска содржина без претходна писмена потврда од МТМ ТВ ДООЕЛ. Доколку сметате дека вашето авторско право е прекршено ве молиме да не контактирате на info@mtm.mkМожеби ќе ве интересира:

Сите статии објавени на МТМ.мк се во согласност со ИАБ етичкиот кодекс


© MTM ТВ Дооел - Скопје. Сите права се заштитени.