Мозес во Спартак Москва

Виктор Мозес шести пат во кариерата замина на позајмица од Челси. Нигериецот оваа сезона ќе биде играч на Спартак Москва.

Мозес во Челси пристигна во 2012 година од Виган, негова најдобра сезона беше онаа во која „сините со Антонио Конте ја освоија Премиер лигата. Нигериецот одлично се вклопи во формацијата 3-4-3 која ја форсираше Конте и таа сезона (2016/2017) беше еден од најдобрите играчи во тимот.

По заминувањето на Конте и тој ја остана без својата позиција.

Мозес за Челси има одиграно 97 натпревари, на кои постигнал 12 голови.

Челси низ годините го позајмувал во Ливерпул, Стоук, Вест Хем, Фенербахче и Интер.

По завршувањето на сезоната Мозес ќе биде слободен играч.

Забрането копирање на авторска содржина без претходна писмена потврда од МТМ ТВ ДООЕЛ. Доколку сметате дека вашето авторско право е прекршено ве молиме да не контактирате на info@mtm.mkМожеби ќе ве интересира:

Сите статии објавени на МТМ.мк се во согласност со ИАБ етичкиот кодекс


© MTM ТВ Дооел - Скопје. Сите права се заштитени.