Реал Мадрид по 21. пат го освои „Ноу Камп“, Рамос е играчот на мечот!

Шпанскиот фудбалски шампион, Реал Мадрид со три бода се враќа од гостувањето на „Ноу Камп“ кај најголемиот ривал, Барселона. Пулените на Зинедин Зидан со 3-1 славеа против Лео Меси и тренерот Роналд Куман кој првпат во тренерската кариера водеше тим на „Ел Класико“. Од друга страна пак Реал по 21. пат славеше нагости кај Барса, а Зидан и во шестиот дуел на „Ноу Камп“ како тренер на „Кралевите“ остана непоразен.

По фуриозниот старт на мечот, по само 5 минути Реал поведе со одличниот погодок на Валверде.

Само 3 минути подоцна, преку Ансу Фати израмнува на 1-1.

Во иста минута, во 23-тата најпрво Лео Меси има 100-отстотна шанса пред голот на Куртоа, Белгиецот одлично брани на првата статива.

Во следниот напад, Реал има шанса за зголемување на водството. Нето го брани ударот на Бензема од близина, по средина на голот.

Со резултат 1-1 се отиде на полувремето.

Во вториот дел Барса поконкретна во нападот, но без завршница. Фати бие покрај голот, а неколку минути подоцна и Кутињо биеше за малку непрецизно покрај стативата.

Казна за промашувањата на фудбалерите на Барселона стигна во 63 минута.

Откако Ленгле го држеше за дрес Рамос во својот шеснаесетник, судијата по ВАР асистенција покажа на белата точка. Дефанзивецот биеше прецизно за 2-1 за Кралскиот клуб. Пеналот сигурно ќе предизвика лавина коментари во јавноста.

Куман ги внесе во последните 15 минути сите расположливи сили во нападот, но без ефект. И голманот на Каталонците – Нето со 3-4 одлични интервенции по ударите на Крос и на Рамос ги држеше во игра надежите на Барса за израмнување, но немаше среќа во 90 минути.

Нововлезениот Модриќ се најде сам со голманот Нето на работ на казнениот простор по една одбиена топка, по што со неколку движење се ослободи од него и биеше високо по средина на голот за конечни 1-3.

Реал Мадрид е лидер на табелата во Ла лига со 13 бода по 6 одиграни кола, додека Барселона на 5 меча собра само 7 бода и е на 10-тата позиција.

Забрането копирање на авторска содржина без претходна писмена потврда од МТМ ТВ ДООЕЛ. Доколку сметате дека вашето авторско право е прекршено ве молиме да не контактирате на info@mtm.mkМожеби ќе ве интересира:

Сите статии објавени на МТМ.мк се во согласност со ИАБ етичкиот кодекс


© MTM ТВ Дооел - Скопје. Сите права се заштитени.