Драма во Лондон, Тим преку Ѓоковиќ избори пласман во финалето

Доминик Тим, во епски меч, по три часа борба, го победи Новак Ѓоковиќ во полу-финалето на Завршниот мастерс во Лондон. Австриецот славеше со 7/5, 6/7, 7/6.

Тим во полу-финалето ја забележа 300 победа во кариерата. До неа можеше да стигне и порано, но во тај-брејкот во вториот сет не искористи четири меч топки. Тим, во тај-брејкот на третиот сет, успеа минусот од 1/4 да го претвори во победа.

Инаку, тај-брејкот во решавачкиот сет имаше ист тек како и во минатата година. И тогаш Ѓоковиќ водеше со 4/1, а на крајот Тим славеше 7/5.

Дуелот мина во знакот на сервисите на двајцата тенисери, за што најдобр зборува податокот дека во целиот меч Тим имаше две топки за брејк, искористи една во 11 гем од првиот сет, додека Ѓоковиќ своите три брејк топки не успеа да ги искористи во вториот сет.

Тим во финалето ќе игра против победникот од дуелот помеѓу Данил Медведев и Рафаел Надал.

Забрането копирање на авторска содржина без претходна писмена потврда од МТМ ТВ ДООЕЛ. Доколку сметате дека вашето авторско право е прекршено ве молиме да не контактирате на info@mtm.mkМожеби ќе ве интересира:

Сите статии објавени на МТМ.мк се во согласност со ИАБ етичкиот кодекс


© MTM ТВ Дооел - Скопје. Сите права се заштитени.