Јокиќ ја реши драмата во Финикс, Бруклин повторно поразени од Кливленд

Финикс и Денвер го одиграа најдраматичниот натпревар изминатата новќ во НБА лигата. Денвер, предводени од Никола Јокиќ, победија во продолжението со 130:126. Српскиот центар со поените во самиот финиш му обезбеди дополнителни пет минути на својот тим.

Јокиќ натпреварот го заврши со 31 поен, 10 скока и 8 асистенции. Покрај Јокиќ уште петмина играчи на Денвер постигнаа двоцифрен број на поени. Кај Финикс се истакна Девин Букер со 31 поен, Диандре Ејтон забележа 27 поени и 13 скокови, а ветеранот Крис Пол подели 15 асистенции и постигна 11 поени.

Бруклин Нетс во само неколку дена доживеаја нов пораз од Кливленд Кавалирс. Без Кевин Дурент, Нетс се поразени во Кливленд 113:125.

Колин Секстон постигна 25 поени, а по 19 кошеви ифрлија Диандре Драмонд и екс играчот на Бруклин Џеред Ален.

На спротивната страна се издвоија Кајри Ирвинг со 38 поени, односно Џејмс Харден со 19 поени и 11 асистенции.

Далас, во Сан Антонио, го добија дербито на Тексас со 122:117. Лука Дончиќ го предводеше Далас со 36 поени и по девет скока и асистенции.

Резултати:

Шарлот-Чикаго 110:123

Детроит-Хјустон 102:103

Индијана-Орландо 120:118

Кливленд-Бостон 125:113

Филалделфија-Бостон 122:110

Торонто-Мајами 101:81

Минесота-Атланта 98:116

Сан Антонио-Далас 117:122

ЛА Клиперс-Оклахома 120:106

Финикс-Денвер 126:130

Сакраменто-Њујорк 103:94

Забрането копирање на авторска содржина без претходна писмена потврда од МТМ ТВ ДООЕЛ. Доколку сметате дека вашето авторско право е прекршено ве молиме да не контактирате на info@mtm.mkМожеби ќе ве интересира:

Сите статии објавени на МТМ.мк се во согласност со ИАБ етичкиот кодекс


© MTM ТВ Дооел - Скопје. Сите права се заштитени.