Историски неуспех на Ливерпул

Откако ги испиша најславните страници во клупската историја, Јирген Клоп со Ливерпул сега ги пишува најсрамните страници во клупската историја.

Екипата која во 2019 година ја освои титулата во Лигата на шампионите, потоа доминираше во Премиер лигата, сега не знае да победи на домашен терен.

Ливерпул имаа една нестварна серија, 68 натпревари не беа поразени на „Енфилд“, а сега не можат никого да победат на домашен терен.

„Црвените“, синоќа, во дербито беа поразени од Челси (0:1). Ова е петти пораз по ред за Ливерпул, а вкупно седми на кој немаат победа на „Енфилд“.

Последен пат Ливерпул како домаќини победиле на 16.декември, минатата година, против Тотенхем (2:1).

По Тотенхем, играа нерешено со Манчестер јунајтед (0:0) и ВБА (1:1), а потоа влегоа во серијата порази: Барнли (0:1), Брајтон (0:1), Манчестер сити (1:4), Евертон (0:2), Челси (0:1).

Катастрофалната низа Ливерпул имаат можност да ја прекинат во недела, кога ќе го пречекаат Фулам.

Забрането копирање на авторска содржина без претходна писмена потврда од МТМ ТВ ДООЕЛ. Доколку сметате дека вашето авторско право е прекршено ве молиме да не контактирате на info@mtm.mkМожеби ќе ве интересира:

Сите статии објавени на МТМ.мк се во согласност со ИАБ етичкиот кодекс


© MTM ТВ Дооел - Скопје. Сите права се заштитени.