Ѓоковиќ ни ги честита 7530 година и почетокот на летото!

Светскиот рекет број 1, Новак Ѓоковиќ, е познат по својата љубов кон некои необични светогледи, од друштвото со гуруто Пепе Имаз до исхраната без глутен, преку тврдењата дека водата може чудесно да се прочистува, така што не чуди што тој ја честита среќна Нова 7530 година.

На „Инстаграм“ светскиот рекет број 1 порача:

„Среќна нека вие новата 7530 година. Денеска почнува летото. Нашиот календар го следи биолошкиот ритам на Земјата. Годината се делела на два дела, лето од Ѓурѓевден до Митровден, период на раст на вегетацијата и животот на овие простори. Годината имаше 13 месеци по 28 дена, а секој месец имаше по четири недели, секоја недела имаше по седум дена, како што се движат Месечевите мени. На споменикот на царот Лазар, деспортот Стефан Лазаревиќ, стои дека Косовската битка се одвивала во 6897 година. Календарот се сметал од денот кога светот го направиле боговите: Перун, Сварог, Стрибог, Црнобог, Триглав, Дајбог, Јаровид, Световид, Морана, Весна и Мокоша“, напиша Ѓоковиќ.

Ете така!

View this post on Instagram

A post shared by Novak Djokovic (@djokernole)

Забрането копирање на авторска содржина без претходна писмена потврда од МТМ ТВ ДООЕЛ. Доколку сметате дека вашето авторско право е прекршено ве молиме да не контактирате на info@mtm.mkМожеби ќе ве интересира:

Сите статии објавени на МТМ.мк се во согласност со ИАБ етичкиот кодекс


© MTM ТВ Дооел - Скопје. Сите права се заштитени.