Претквалификациите за СП ќе се играат во „балони“

На својот последен состанок, Бордот на европскиот дел од ФИБА го прифати предлогот претквалификациите за Светското првенство во 2023, да се играат во „балони“.

Наместо размена на домаќинства, 12. селекции кои се дел од вториот претквалификациски циклус за места во главните квалификации, ќе играат на четири одвоени турнири одво периодот од 12. до 18. август.

Местата на одигрување на т.н. „балони“ ќе бидат дополнително одредени, откако ќе бидат разгледани сите пријави за организација.

Македонија во Ф-групата, во наведениот период ќе ги одигра натпреварите со Швајцарија и на Словачка.

Првопласираните две селекции од секоја од четирите групи ќе се пласираа во квалификациите за Светското првенство, кое во 2023 година ќе се одржи во Јапонија, Филипини и Индонезија.

Забрането копирање на авторска содржина без претходна писмена потврда од МТМ ТВ ДООЕЛ. Доколку сметате дека вашето авторско право е прекршено ве молиме да не контактирате на info@mtm.mkМожеби ќе ве интересира:

Сите статии објавени на МТМ.мк се во согласност со ИАБ етичкиот кодекс


© MTM ТВ Дооел - Скопје. Сите права се заштитени.