Пред три години никој не го сакаше во НБА, сега со Јанис ќе ја напаѓа титулата

Доскорешниот кошаркар на Макаби од Тел Авив, Илајџа Брајант, потпишал договор со Милвоки Бакс, објави овој НБА клуб.

Брајант, во изминатите две сезони, одиграл 100 натпревари за Макаби. Оваа сезона, во Евролигата, имал просек од 11 поени, 3,3 скока и 2,2 асистенции, со процент на реализиција од 47,7 отсто.

Брајант, никогаш не играл во НБА лигата, во 2018 година бил пријавен но не бил избран на драфтот. Таа година се преселил во Израел, во Хапоел Елиат.

Три години подоцна, Брајант доби можност да игра за една од најдобрите франшизи во НБА лигата. Милвоки со Јанис Адетокумбо и Крис Мидлтон ќе се обидат најпрвин да ја освојат титулата на Истокот, а потоа да ја нападнат и НБА титулата.

Забрането копирање на авторска содржина без претходна писмена потврда од МТМ ТВ ДООЕЛ. Доколку сметате дека вашето авторско право е прекршено ве молиме да не контактирате на info@mtm.mkМожеби ќе ве интересира:

Сите статии објавени на МТМ.мк се во согласност со ИАБ етичкиот кодекс


© MTM ТВ Дооел - Скопје. Сите права се заштитени.