МЗТ Скопје е освојувач на Купот на Македонија – за „штрковите“ 10. трофеј

Скопските ривали Работнички и МЗТ денеска се бореа за трофејот „Благоја Георгиевски Буштур“ во Купот на Македонија.

Поуспешна беше екипата од скопската населба Аеродром и победи со резултат 77-69.

Првата четвртина комплетно помина во доминација на „штрковите“. МЗТ го доби првиот период со резултат 23-12.

Во втората четвртина екипата на Работнички успеа да намали дел од предноста на противникот па на полувреме се замина со резултат 37-28.

Во третиот период тимот од Дебар Маало комплетно се врати во мечот, па предноста на крајот на четвртината беше само +4.

Сепак, во последниот период МЗТ беше посмирен во последните минути од мечот и победата се чини заслужено оди во Аеродром.

Кај МЗТ Скопје – Дамјан Стојановски со 19 поени беше најдобар поединец во финалниот меч. Тој беше МВП на финалето што за него е трета ваква награда во Куп натпреварувањето, по 2013. и 2018. година.

Тој имаше поддршка од Крстевски со 16 и Гравет, односно Олуџоби со по 13 поени.

Кај Работнички, Аска постигна 20 поени, Питс бреше до 13, а Мулалиќ имаше 11 поени.

МЗТ Скопје стигна до 10-тиот Куп трофеј, а ова беше седмиот дуел во финале на Купот меѓу вечните скопски ривали. МЗТ сега води со 4-3 во победи.

Фото: КФСМ

Забрането копирање на авторска содржина без претходна писмена потврда од МТМ ТВ ДООЕЛ. Доколку сметате дека вашето авторско право е прекршено ве молиме да не контактирате на info@mtm.mkМожеби ќе ве интересира:

Сите статии објавени на МТМ.мк се во согласност со ИАБ етичкиот кодекс


© MTM ТВ Дооел - Скопје. Сите права се заштитени.