Дончиќ постигна 46 поени, Далас елиминирани од ЛА Клиперс

Кошаркарите на Лос Анџелес Клиперс изборија пласман во конференциското полу-финале, по победата над Далас 126:111.

Лудата серија помеѓу Клиперси и Маверикс, заврши со првата домашна победа на еден од тимовите. На претходните шест натпревари ниту еден тим не успеа да победи како домаќин.

Маврикс се држеа, благодарение на лука Дончиќ, се до втората половина од третата четвртина, кога Клиперси со неверојатна серија (30:6) го решија прашањето на победникот.

Дончиќ одигра уште еден неверојатен натпревар, постигна 46 поени, 29 од нив во првото полувреме, на кои придодаде 14 асистенции и седум скокови. Сепак Словенецот не доби поддршка од соиграчите, резервите на Далас постигнаа само шест поени.

За разлика од Далас, Клиперси му дадоа поддршка на Каваи Ленард, кој забележа 28 поени, 10 скока и девет асистенции. Маркус Морис постигна 23 поени (седум тројки), а Пол Џорџ 21 со 10 скока и лош процент на реализација (5/16).

Клиперси во полу-финалето на Западот ќе играат против Јута Џез.

Забрането копирање на авторска содржина без претходна писмена потврда од МТМ ТВ ДООЕЛ. Доколку сметате дека вашето авторско право е прекршено ве молиме да не контактирате на info@mtm.mkМожеби ќе ве интересира:

Сите статии објавени на МТМ.мк се во согласност со ИАБ етичкиот кодекс


© MTM ТВ Дооел - Скопје. Сите права се заштитени.