Дурент ќе ги предводи Американците во Токио

Кевин Дурент потврди дека ќе игра за репрезентацијата на САД на Олимписките игри во Токио. Одлуката ја соопшти ден по елиминацијата на Бруклин Нетс од Милвоки Бакс, во полу-финалето на Истокот.

Дурент досега два пати учествувал на ОИ, со САД освои златен медал во Лондон во 2012 и Рио де Жанеиро во 2016 година.

Крилниот играч во плеј-офот имаше просек од 34,3 поени, 9,3 скока и 4,4 асистенции по натпревар.

Покрај Дурент, на селекторот Грег Попович, учеството му го потврдија Дрејмод Грин, Демијан Лилард, Девин Букер, Бредли Бил и Џејсон Тејтум.

Забрането копирање на авторска содржина без претходна писмена потврда од МТМ ТВ ДООЕЛ. Доколку сметате дека вашето авторско право е прекршено ве молиме да не контактирате на info@mtm.mkМожеби ќе ве интересира:

Сите статии објавени на МТМ.мк се во согласност со ИАБ етичкиот кодекс


© MTM ТВ Дооел - Скопје. Сите права се заштитени.