МОК ги призна кик боксот, самбото и Муај Таи како олимписки спортови

Меѓународниот олимписки комитет во Токио официјално ги прими кик-боксот, Муај Тај и самбото во олимпиското семејство.

Ова е најважниот ден во историјата на Светската асоцијација на организации за кик-боксот. Долгото патување до олимпиското признание конечно заврши со признание.

МОК од 30 ноември 2018 година работи вредно, стратешки и наменски.

Работата на целата заедница во кик-боксот беше наградена со официјалното признание на Извршниот одбор на МОК денеска во Токио, неколку дена пред почетокот на 32. Летни олимписки игри.

Забрането копирање на авторска содржина без претходна писмена потврда од МТМ ТВ ДООЕЛ. Доколку сметате дека вашето авторско право е прекршено ве молиме да не контактирате на info@mtm.mkМожеби ќе ве интересира:

Сите статии објавени на МТМ.мк се во согласност со ИАБ етичкиот кодекс


© MTM ТВ Дооел - Скопје. Сите права се заштитени.