Циманоускаја побарала азил во Полска, Јанез Јанша ја кани во Словенија

Белоруската атлетичарка, Крисцина Циманоускаја, се наоѓа под заштита на јапонските власти, соопшти Интернационалниот олимписки комитет (ИОК). Циманоускаја, вчера, одби да влезе во авионот и побара азил, тврдејќи дека Олимпискиот комитет на Белорусија, против нејзина волја ја транспортирал да аеродромот во Токио.

24-годишната спринтерка, ноќта ја минала во хотелот на аеродромот, откако претходно побарала заштита од јапонската полиција.

Портпаролот на ИОК, Марк Адамс, рекол дека тие ќе продолжат да комуницираат со Циманоускаја, која барем засега ќе остане во Токио.

Таа на медиумите им изјавила дека се плаши да се врати во Белорусија и дека ќе побара азил во Австрија.

Неколку држави, меѓу кои се Полска и Чешка, соопштиле дека се подготвени да и обезбедат виза за да ја заштитат.

Денес, Циманоускаја, официјално побарала азил во Полска.

Во меѓувреме добила и повик од претседателот на Словенија, Јанез Јанша.

„Крисцина добредојде во Словенија“, напишал Јанша на „Твитер“.

Забрането копирање на авторска содржина без претходна писмена потврда од МТМ ТВ ДООЕЛ. Доколку сметате дека вашето авторско право е прекршено ве молиме да не контактирате на info@mtm.mkМожеби ќе ве интересира:

Сите статии објавени на МТМ.мк се во согласност со ИАБ етичкиот кодекс


© MTM ТВ Дооел - Скопје. Сите права се заштитени.