САД се мачеа па ја прегазија Австралија

САД успеаја да ја победат Австралија 97:78 и да изборат пласман во финалето на Олимписките игри.

Австралија можеше да избори и повеќе од убедлив пораз, бидејќи до средината на втората четвртина имаше предност од 15 поени.

Потоа „Кенгурите“, влегоа во негативна серија која траеше речиси десет минути. Им дозволија на Американците да се вратат во мечот и да ги контролираа настаните натеренот.

Двоецот на Милвоки Бакс, Крис Мидлтон и Џастин Холидеј со по 11 поени ја предводеа САД, Холидеј имаше и по осум скока и асистенции.

Пети Милс беше најефикасен Австралиец со 15 поени, Данте Ексум постигна 14.

САД, во финалето ќе играат против победникот од мечот Словенија-Франција.

Забрането копирање на авторска содржина без претходна писмена потврда од МТМ ТВ ДООЕЛ. Доколку сметате дека вашето авторско право е прекршено ве молиме да не контактирате на info@mtm.mkМожеби ќе ве интересира:

Сите статии објавени на МТМ.мк се во согласност со ИАБ етичкиот кодекс


© MTM ТВ Дооел - Скопје. Сите права се заштитени.