Австралиецот е прв геј активен професионален фудбалер

Австралискиот фудбалер Џош Кавало стана првиот активен професионален фудбалер кој откри дека е хомосексуалец, барајќи промена за приемот на сексуалноста во фудбалот и добивајќи поддршка од повеќе клубови и фудбалери.

21-годишниот фудбалер од среден ред на Аделаида јунајтед, вели дека е „исцрпен“ од водењето на двоен живот во кариерата.

„Јас сум фудбалер и сум геј. Сакам да играм фудбал и да ме третираат еднакво. Исцрпен сум од тоа да го давам максимумот на теренот и да го живеам овој двоен живот. Мислев дека луѓето ќе реагираат поинаку кон ако откријам. Дека ќе почнат да кажуваат лоши работи или да се потсмеваат со мене. Не е така, дури добив поголем респект“, вели Кавало во видео објавено на социјалните мрежи на клубот.

 

Кавало, кој пристигна во Аделаида во февруари, вели дека се надева дека ќе ја инспирира следната генерација на фудбалери од ЛГБТ заедницата.

„Се борам со мојата сексуалност шест години, и сега сум помирен. Луѓето кои ме познаваат лично, знаат колку ја ценам приватноста. Бев засрамен што не можам да го правам тоа што го сакам и да бидам геј“, изјави Кавало.

Неговата објава беше поздравена од голем број на фудбалери и фудбалски клубови, меѓу кои и Жерард Пике: „Немам задоволство да те познавам лично, но сакам да ти заблагодарам за чекорот кој го направи. Фудбалот заостанува и ти помогна да одиме напред“.

Досега многу малку поранешни фудбалери објавија дека се хомосексуалци, како поранешниот фудбалер на Лидс јунајтед, Роби Роџерс, како и поранешниот фудбалер од средиот ред а Астон вила, Томас Хицлшпергер.

 

 

 

 

 

Забрането копирање на авторска содржина без претходна писмена потврда од МТМ ТВ ДООЕЛ. Доколку сметате дека вашето авторско право е прекршено ве молиме да не контактирате на info@mtm.mkМожеби ќе ве интересира:

Сите статии објавени на МТМ.мк се во согласност со ИАБ етичкиот кодекс


© MTM ТВ Дооел - Скопје. Сите права се заштитени.