Еурофарм Пелистер го „прегази“ унгарскиот Татабања!

Еурофарм Пелистер ја забележа втората победа во низа во Европската лига на ЕХФ, доминирајќи над унгарскиот Табања со 33:20 (17:9) во Битола за кревање на мотивацијата на тимот на Жељко Бабиќ во европското натпреварување.

Натпреварот во салата „Боро Чурлевски“ почна со едноминутно молчење за трагично загинатите во сообраќајната несреќа во Бугарија, откако Пелистер јавно побара од навивачите да се однесуваат достоинствено и со почит во мечот, кој не можеше да биде одложен.

 

 

По израмнетиот почеток и 5:5, Пелистер успеа да се одвои и да постигне дури 17 гола во првото полувреме, правејќи разлика која беше недостижна за гостите. Во второто полувреме, битолскиот клуб ја продолжи доминацијата за импресивен триумф.

Матео Мараш беше најефикасен за македонскиот клуб со 6 гола, а по пет постигнаа Табоада и Периќ.

 

Забрането копирање на авторска содржина без претходна писмена потврда од МТМ ТВ ДООЕЛ. Доколку сметате дека вашето авторско право е прекршено ве молиме да не контактирате на info@mtm.mkМожеби ќе ве интересира:

Сите статии објавени на МТМ.мк се во согласност со ИАБ етичкиот кодекс


© MTM ТВ Дооел - Скопје. Сите права се заштитени.