Кјелце со лудачки камбек за нова победа над Барселона

Кјелце вторпат едноподруго го поразија европскиот шампион Барселона со 29:27 во Полска, откако беа во негатива речиси цел меч, додека Алборг првпат во својата историја го совлада Кил со 35:33 во дербито во групата А, каде што е и Вардар.

Барселона почна одлично, правејќи предност на стартот на мечот и кога имаа четири гола предност (23:37) на осум минути до крајот изгледаше дека ја добиле својата одмазда за домашниот пораз, но потоа Кјелце, предводени од Алекс Душебаев направија неверојатна серија од 5:0 за импресивна победа. Поранешниот вардарец Душебаев заврши со осум гола за полскиот клуб, додека кај Барса, Аитор Арино Бенгоечеа имаше 5 гола.

 

 

Кјелце сега се убедливо прво во групата Б со 14 поени, Барса останува втора со 9 пред Веспрем со 8 и ПСЖ со 7 поени.

ЕХФ ЛИГА НА ШАМПИОНИ

ГРУПА А

Алборг – Кил 35:33 (17:16)

(function (el) { window.addEventListener("message", (event) => { if (event.origin.startsWith("https://www.sofascore")) { if (el.id === event.data.id) { el.style.height = event.data.height + "px"; } } }); })(document.getElementById("sofa-standings-embed-2465-37565"));

Standings provided by SofaScore LiveScore

 

ГРУПА Б

Кјелце – Барселона 29:27 (14:16)

Забрането копирање на авторска содржина без претходна писмена потврда од МТМ ТВ ДООЕЛ. Доколку сметате дека вашето авторско право е прекршено ве молиме да не контактирате на info@mtm.mkМожеби ќе ве интересира:

Сите статии објавени на МТМ.мк се во согласност со ИАБ етичкиот кодекс


© MTM ТВ Дооел - Скопје. Сите права се заштитени.