Себастијан Але – Крал на стрелците во ЛШ

Себастијан Але испиша историја во Лигата на шампионите. Напаѓачот на Ајакс, во првите пет натпревари оваа сезона, Але постигна девет гола. За еден гол го подбри претходниот рекорд од 2019 година, кој беше во сопственост на Ерлинг Халанд.

Але, вчера ги постигна двата гола во победата на Ајакс над Бешикташ (2:1).

 

 

Репрезентативецот на Брегот на слоновата коска, во првото коло против Спортинг постигна четири гола, а потоа по еднаш беше прецизен против Бешикташ и во двата натпревари со Борусија Дортмунд.

 

Але се наоѓа на врвот на листата, на фудбалери, кои постигнувале голови во првите пет натпревари во фазата по групи. Покрај него и Халанд на оваа листа се наоѓаат Роберт Левандовски и Кристијано Роналдо.

Three players have scored in all five #UCL games this season:

𝗥𝗢𝗕𝗘𝗥𝗧 𝗟𝗘𝗪𝗔𝗡𝗗𝗢𝗪𝗦𝗞𝗜⚽️⚽️⚽️⚽️⚽️⚽️⚽️⚽️⚽️

𝗦𝗘𝗕𝗔𝗦𝗧𝗜𝗘𝗡 𝗛𝗔𝗟𝗟𝗘𝗥⚽️⚽️⚽️⚽️⚽️⚽️⚽️⚽️⚽️

𝗖𝗥𝗜𝗦𝗧𝗜𝗔𝗡𝗢 𝗥𝗢𝗡𝗔𝗟𝗗𝗢⚽️⚽️⚽️⚽️⚽️⚽️

Will anyone make it 6/6? 🍿 pic.twitter.com/oYPgzmRfAS

— Squawka Football (@Squawka) November 24, 2021

Забрането копирање на авторска содржина без претходна писмена потврда од МТМ ТВ ДООЕЛ. Доколку сметате дека вашето авторско право е прекршено ве молиме да не контактирате на info@mtm.mkМожеби ќе ве интересира:

Сите статии објавени на МТМ.мк се во согласност со ИАБ етичкиот кодекс


© MTM ТВ Дооел - Скопје. Сите права се заштитени.