Ирански голман влезе во Гинисовата книга на рекорди

Иранскиот голман Алиреза Бејраванд топката со рака ја фрлил на далечина од 61,26 метри со што влезе во Гинисовата книга на рекорди.

Голманот на Боависта, овој рекорд го забележа на 11.октомври 2016 година, во квалификацискиот натпревар за пласмна на Светското првенство, против Јужна Кореја.

 

 

Иран играше на СП во Русија, а Бејраванд на Мундијалот се истакна кога му одбрани пенал на Кристијано Роналдо.

Гинисовата книга на рекорди пет години по дуелот со Јужна Кореја го верификуваше овој рекорд.

Забрането копирање на авторска содржина без претходна писмена потврда од МТМ ТВ ДООЕЛ. Доколку сметате дека вашето авторско право е прекршено ве молиме да не контактирате на info@mtm.mkМожеби ќе ве интересира:

Сите статии објавени на МТМ.мк се во согласност со ИАБ етичкиот кодекс


© MTM ТВ Дооел - Скопје. Сите права се заштитени.