„Аѕурите“ двапати ни „избегаа“, сега можеме да ги исфрлиме од Мундијалот

Кога „аѕурите“ во 2017 година го загуби двомечот со Шведска и не се квалификуваше за Светското првенство во Русија во 2018 година, тоа во Италија беше протолкувано како национална катастрофа. Сега, четири години подоцна, дали македонската фудбалска репрезентација има доволно сила, знаење и умешност да предизвика втора национална фудбалска катастрофа на „чизмата“?

Токму во тој квалификациски циклус, Македонија имаше шанса првпат во историјата да се сретне со италијанската репрезентација и делумно бевме одговорни што тие загубија поени и завршија како втори во групата Г зад Шпанија.

 

 

Во Скопје, во третото коло во квалификациите, на 9 октомври 2016 година, Италијанците се „спасија“ во Скопје со гол на Чиро Имобиле во судиското продолжение. Андреа Белоти ги донесе гостите во водство, по што Несторовски и Хасани во само две минути (57. и 59.) направија пресврт. Имобиле во 75. минута израмни на 2:2, за во 95. минута да освои три поени за гостите. На 6 октомври следната година пак, во Торино, Македонија освои поен со 1:1 реми. Џорџо Кјелини во 40. минута ги донесе во водство домаќините, а Александар Трајковски во 77. минута израмни на 1:1.

Да потсетиме, Италија по колапсот во овие квалификации го отпушти селекторот Џанпјеро Вентура, и му зададе задача на Роберто Манчини да направи целосна обнова. Тој успеа во тоа откако ова лето станаа европски шампион, добивајќи ги Англичаните сред „Вембли“, и очекувањата беа рутински да завршат на првото место во својата група. Меѓутоа две скапи промашувања на Жоржињо од белата точка придонесоа Швајцарија во последното коло да ги помине на табелата и да обезбеди директен пласман.

Бугарија и Северна Ирска покажаа дека не е невозможно да се извлече барем реми против силниот противник, така што сега на дело треба да се покажат момците на Благоја Милевски.

Забрането копирање на авторска содржина без претходна писмена потврда од МТМ ТВ ДООЕЛ. Доколку сметате дека вашето авторско право е прекршено ве молиме да не контактирате на info@mtm.mkМожеби ќе ве интересира:

Сите статии објавени на МТМ.мк се во согласност со ИАБ етичкиот кодекс


© MTM ТВ Дооел - Скопје. Сите права се заштитени.