Камбосос го шокираше Лопез за обединување на титулите во лесна категорија

Австралиецот Џорџ Камбосос Џуниор е нов освојувач на ИБФ, ВБА и ВБО титулите во лесна категорија, откако го шокираше големиот фаворит, Американецот Теофимо Лопез на мечот во „Медисон сквер гарден“ во Њујорк.

Камбосос, кој влезе на мечот како 6-1 аутсајдер, го прати Лопез на подот во првата рунда, а потоа самиот стана во 10. рунда од слична позиција за да победи на поени пред гласната публика. Двајца од судиите решија дека Камбосос победил (115:112, 115:111) додека третиот сметаше дека Лопез бил подобар (114:113).

„Верував во себеси и знаев дека можам да го победам. Јас не сум крал, јас сум император, бидејќи одам од земја во земја и ги соборувам сите“, вели Камбосос.

За 24-годишниот Лопез (16-1, 12 КО) ова беше прв меч по победата над Василиј Ломаченко минатата година, но во борбата на годината, според многумина, беше во сенка на 28-годишниот Австралиец (20-0, 10 КО), кој откако ги изддржа нападите во првите неколку рунди, беше поактивниот боксер.

 

Забрането копирање на авторска содржина без претходна писмена потврда од МТМ ТВ ДООЕЛ. Доколку сметате дека вашето авторско право е прекршено ве молиме да не контактирате на info@mtm.mkМожеби ќе ве интересира:

Сите статии објавени на МТМ.мк се во согласност со ИАБ етичкиот кодекс


© MTM ТВ Дооел - Скопје. Сите права се заштитени.