Карабатиќ позитивен игра на ЕП – Не бил опасен по околината

Никола Карабатиќ со позитивен тест игра натпревари на Европското првенство. ЕХФ му дозволиле да игра бидејќи не бил „опасен по околината“.

Карабатиќ (37), голем дел од подготовките на Франција за ЕП мина во карантин. Околу нова година тој доби позитивен тест.

 

 

Тој ги играше трите натпревари во групата, а потоа во главната фаза играше против Холандија. Пред натпреварот со Исланд, Карабатиќ повторно доби позитивен тест, но ЕХФ му дозволи да настапи.

„Вистина е дека Никола Карабатиќ имаше позитивен тест по дуелот со Холандија. Нашите лекари ја прегледаа неговата документација бидејќи претходно беше заразен со коронавирусот. СПоред нивото на анти-тела, проценија дека може да игра“, соопшти ЕХФ.

Забрането копирање на авторска содржина без претходна писмена потврда од МТМ ТВ ДООЕЛ. Доколку сметате дека вашето авторско право е прекршено ве молиме да не контактирате на info@mtm.mkМожеби ќе ве интересира:

Сите статии објавени на МТМ.мк се во согласност со ИАБ етичкиот кодекс


© MTM ТВ Дооел - Скопје. Сите права се заштитени.