Ирскиот Бохемијанс го следи Ајакс со дрес посветен на Боб Марли

Ирскиот клуб Бохемијамс од Даблин, пуштија во продажба гостински дрес инсприиран од Боб Марли и неговиот последен голем концерт „Попладне во паркот“, следејќи го примерот на Ајакс, кои минатата година иама дрес посветен на јамајчанската реге легенда.

Во соработка со семејството на Марли и нивната „Бравадо“ компанија за облека, дресот се разликува од тој на Ајакс, кој беше посветен на популарната песна „Три мали птици“. Дресот на Бохемијанс го одбележува концертот на стадионот „Далимаунт парк“ во Даблин на 6 јули 1980 година, а приходите од продажба ќе одат за барателите на азил во Ирска.

 

 

 

УЕФА им нареди на Ајакс да го сменат дресот инспириран од Боб Марли

Забрането копирање на авторска содржина без претходна писмена потврда од МТМ ТВ ДООЕЛ. Доколку сметате дека вашето авторско право е прекршено ве молиме да не контактирате на info@mtm.mkМожеби ќе ве интересира:

Сите статии објавени на МТМ.мк се во согласност со ИАБ етичкиот кодекс


© MTM ТВ Дооел - Скопје. Сите права се заштитени.