Овој пат нема бајки - Вотфорд го отпушти Раниери

Вотфорд го отпуштија Клаудио Раниери по нешто повеќе од три месеци на чело на премиерлигашот, по катастрофалната серија резултати и сега ќе бараат трет тренер оваа сезона.

Газдата Џино Поцо го отпушти Чиско Муњоз на 3 октомври во моменти кога Вотфорд беше 14. на табелата, и Раниери успеа да освои само седум поени со клубот, од кои најдобар резултат му беше шокантната 4:1 победа над Манчестер јунајтед (по која отказ доби нивниот менаџер Оле Гунар Солскјер).

 

 

Во петокот, Вотфорд загубија со 3:0 од ривалите во борбата за опстанок, Норич, по што се на 18. место на табелата само три поени од дното.

Ова беше четврта тренераска работа за 70-годишниот Италијанец во Премиерлигата, по Челси, Лестер и Фулам. Најголемиот успех, несомнено, е сезоната 2015/16 кога со Лестер ја освоија титулата од Премиерлигата. Но, овојпат немаше фудбалски чуда.

Забрането копирање на авторска содржина без претходна писмена потврда од МТМ ТВ ДООЕЛ. Доколку сметате дека вашето авторско право е прекршено ве молиме да не контактирате на info@mtm.mkМожеби ќе ве интересира:

Сите статии објавени на МТМ.мк се во согласност со ИАБ етичкиот кодекс


© MTM ТВ Дооел - Скопје. Сите права се заштитени.